Spodnja Idrija, 14.-21.avgust 2023
Spodnjeidrijska skupina Društva klekljaric idrijske čipke me je letos povabila k sodelovanju pri njihovi tradicionalni razstavi ob Velikem šmarnu.
Ko smo se pogovarjale o možnih temah razstave, je beseda nanesla na ekologijo, varovanje narave in okolju prijazen način življenja. Strinjale smo se, da je čipka sicer eden najbolj trajnostnih izdelkov, kar jih poznamo, vseeno pa smo želele tudi preko nje izpostaviti te pomembne vsebine.
Osrednji material, iz katerega so se klekljale čipke za razstavo, je tako postala domača ovčja volna. Materialu, ki se pogosto obravnava kot stranski produkt vzreje mesnih pasem ovac, smo želele dati novo vrednost v številnih izdelkih, namenjenih uporabi v interierju ali okrasu oblačil. Tako so nastajale okrasne blazine, sedežniki, pogrinjki, lučke, ogrinjala, šali,...in mnogi drugi uporabni ter okrasni izdelki. Nekaj volne je bilo obarvane z naravnimi barvili, razmišljale smo tudi o ponovni uporabi oblačil, oplemenitenih in osveženih z dodatkom klekljane čipke.
Pri nastajanju izdelkov za razstavo sem sodelovala predvsem kot mentorica in konzultantka. Prispevala sem nekaj avtorskih vzorcev za volneno čipko, ki pa so klekljaricam služili predvsem kot izhodišče za nadaljnjo kreativno nadgradnjo in lastno ustvarjalnost. Kar nekaj izdelkov je nastalo tudi po avtorskih vzorcih gospe Andreje Uršič. Razstavi so se pridružile še članice skupine Črni Vrh-Godovič. Na ogled so postavile svoje pisane tapiserije, ki so lepo dopolnile temo razstave "Čipka, ki ogreje".